EN

صفحه اصلی  >  اصول حفاظت در برابر صاعقه

طرح کلی یک سیستم حفاطت در برابر صاعقه:

طی مباحثی که به ترتیب در صفحات قبل ارائه شد، با اصول سیستمهای حفاظت در برابر صاعقه آشنایی کلی حاصل شد. در این صفحه طرح ساده و کامل یک سیستم حفاظت در برابر صاعقه را به ترتیب در شکلهای 11 و 12 نشان داده و به معرفی اجزاء آن می پردازیم. بدیهی است که به غیر از ترمینال هوایی یا همان صاعقه گیر، کلیه اجزاء سیستم در هر دو نوع پسیو و اکتیو مشابه و یکسان می باشند.


شکل 11 طرح ساده یک سیستم حفاظت در برابر صاعقه از نوع اکتیو ESE

شرح اجزاء:
1- ترمینال هوایی یا صاعقه گیر اکتیو یا پسیو (Air Termination)- جهت مشاهده مشخصات و مدلهای مختلف به بخش محصولات اکتیو و یا محصولات پسیو مراجعه نمایید.

2- قطعه نگه دارنده صاعقه گیر بر روی پایه (Adapting Device): این قطعه معمولا از جنس برنج بوده و ضمن ثابت کردن صاعقه گیر بر روی پایه، اتصال هادی میانی را به آن برقرار می سازد.

3- پایه یا دکل (Supporting Mast): برای نصب صاعقه گیر در محل و ارتفاع تعیین شده از پایه ها یا دکلهای مختلف و مناسب استفاده می شود. ساده ترین شکل برای نصب بر روی دیوار یا سطح فلت در ارتفاع کم استفاده از پایه لوله ای از جنس فولاد گالوانیزه یا ضد زنگ می باشد که ابعاد آن متناسب با ارتفاع، وزن صاعقه گیر و جهت و میزان باد تعیین می شود.

4- بست یا مهار کننده پایه (Mast Anchor) : در مواقعی که پایه بر روی دیوار نصب می شود از این نوع بستها استفاده می شود. ممکن است صاعقه گیر به جهت ارتفاع زیاد بر روی یک دکل بلند نصب شود که در این صورت از بستهای مخصوص استفاده می شود.

5- هادی میانی (Down Conductor) : با رعایت نکات استاندارد از ترمینال هوایی آغاز و به ترمینال زمینی ختم می شود. جهت اطمینان از استحکام و دوام در برابر خوردگی ترجیحا از جنس مس و در مقاطع گرد با حداقل سطح مقطع 50 میلیمتر مربع یا تسمه به ابعاد 2×30 میلیمتر انتخاب می شود.

6- بست (Fastener) : در امتداد مسیر هادی میانی در هر متر 3 عدد (هر 50 سانتی متر یک عدد)استفاده می شود و بایستی از نظر جنس و ابعاد متناسب با هادی میانی انتخاب شود.

7- شمارنده اصابت صاعقه (Lightning Strike Counter) : به منظور اطلاع از اصابت صاعقه از این وسیله استفاده می شود وطبق استاندارد بایستی در ارتفاع تقریبی 2 متر از سطح زمین در امتداد یکی از هادی های میانی نصب  شود. بهتر است این وسیله بی نیاز از منبع توان خارجی و از نوع الکترومکانیکی باشد. جهت مشاهده مشخصات و مدلهای مختلف به بخش محصولات اکتیو مراجعه نمایید.

8- ترمینال تست (Test Joint) : یک اتصال جدا شونده برای سنجیدن مقاومت سیستم زمین است که در ارتفاع حدودی 2 متر از سطح زمین در امتداد هادی میانی نصب می شود.بهتر است برای محافظت و جلوگیری از دستکاری افراد غیر مسئول در داخل یک باکس تعبیه شده و بر روی آن علامت  حک شود.

9- لوله محافظ (Protection Tube) : جهت محافظت هادی میانی در برابر ضربات مکانیکی در نزدیکی سطح زمین تا ارتفاع 2 متر ازاین لوله استفاده می شود. جنس لوله می تواند از پلاستیک مقاوم، پلی اتیلن و در شرایط ویژه از فولاد گالوانیزه باشد.

10- ترمینال زمین (Earth Termination): شامل الکترود زمین افقی یا عمودی با مقاومت کمتر از 10 اهم

طرح یک سیستم کامل حفاظت در برابر صاعقه:

با توجه به این حقیقت که در یک سازه عملیاتی سیستمها و تجهیزات دیگری از قبیل شبکه مخابرات، سیستم انتقال نیرو، شبکه دیتا، لوله کشی های سرویس و ... موجود می باشند، شکل زیر نحوه ارتباط و هم پتانسیل سازی این سیستمها را نشان می دهد.

شکل 12 طرح کامل یک سیستم حفاظتی

1- ترمینال هوایی (صاعقه گیر)
2- قطعه اتصال دهنده
3- یک یا چند هادی میانی
4- یک اتصال قطع شونده برای هادی میانی
5- یک ترمینال زمینی برای هر هادی میانی
6- سیستم زمین ساختمان
7- کابل برق
8- تابلو توزیع برق اصلی ساختمان مجهز به SPD
9- تابلو توزیع تلفن اصلی ساختمان مجهز به SPD
10- کابل تلفن مجهز به SPD
11- یک یا چند شینه هم پتانسیل ساز
12- یک یا چند شینه هم پتانسیل ساز بین الکترودهای زمین
13- قطعه همبندی قابل قطع
14- یک یا چند اتصال همبند هم پتانسیل ساز(مستقیم یا بواسطه Spark Gap)
15- شینه اصلی ارتینگ
16- تجهیز الکتریکی
17- لوله کشی فلزی
18- یک یا چند همبند هم پتانسیل ساز با Spark Gap برای آنتنهای روی بام

ادامه مطلب: نگهداری و بازبینی های دوره ای سیستم حفاظتی

 
ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست